Edu Backlink Nasıl Alınır?

Web sitesi olan ve ucundan kıyısından SEO’ya bulaşmış herkesin kaygısı; sitesine backlink almaktır. Çünkü backlink; arama motorları gözünde bir sitenin tavsiye edilmesidir. Siteler ne kadar çok tavsiye edilirse, anahtar kelimelerdeki sıralamaları da o kadar iyi olur.

Backlinklerin en değerlisi ise kuşkusuz edu ve gov uzantılı sitelerden alınanlardır. Bu yazımızda siz değerli takipçilerimize “edu backlink nedir?”, “edu backlink neden önemlidir?”  ve en önemlisi “edu backlink nasıl alınır?” sorularının yanıtlarını vereceğiz.

Edu Backlink Nedir?

En kısa anlatımla ifade etmek gerekirse; edu uzantılı sitelerden alınan backlinklerin tamamına edu backlink adı verilir. Edu backlink almanın bilinen 3 yolu vardır. İlki piyasada “edu blog profil backlink” olarak bilinen; edu uzantılı olup, yoruma açık olan bloglara yorum yaparak backlink almaktır.

Edu profil backlink zannedildiğinin aksine sitenize beklediğiniz katkıyı yapmaktan uzaktır. Faydası olmaz demiyoruz ama çok büyük beklentilere de girmemenizi öneriyoruz. Zira yoruma açık olan bloglar, konu ile alakalı ve anlamlı olan her yorumu yayınlarlar. Dolayısı ile düzgün yorum yapan herkes edu sitelerden profil backlink alabilir. Üstelik bu siteleri Google’da aratarak ulaşmak da oldukça basittir. İsteyen herkesin kolaylıkla elde edebildiği backlinkleri almanız, sıralamalarda istediğiniz performansı yakalamanızı sağlayamayacaktır.

İkinci edu backlink alma yolu ise footer gibi alanlardan ya da sponsorlar, çözüm ortakları, destek verenler gibi sayfalardan link almaktır. Bu linkler çok faydalıdır ama sıradan bir web sitesinin alması nerede ise imkansızdır. Hacklink benzeri yollarla edu backlink alınması halinde ise, link bir süre sonra kalkacağından dolayı sıralama kaybı yaşanması olasıdır.

Edu backlink almanın üçüncü yolu ise üniversite bloglarında yayınlanan yazıların içerisinden link almaktır. İşte en zor backlink alma yolu da budur. Zira üniversite blogları kaliteli içerikler yayınlamak ve içeriklerine kefil olmak durumundadır. Herhangi bir içeriği yayınlayarak link verdikleri pek görülmemiştir. Ama canınızı sıkmayın, yazının devamında neredeyse bedava sayılabilecek bir para ödeyerek “edu bloglarda nasıl tanıtım yazısı yayınlanır?” sorusunun cevabını bulacaksınız.

Edu Backlink Neden Önemlidir?

Tanıtım yazısı içinden ya da yorum backlink haricindeki diğer alanlardan edu backlink almak o kadar önemlidir ki, bu konuyu ayrı bir başlık halinde açıklamak istedik.

Sizin de bildiği gibi edu uzantılı domainleri dağıtmak Amerika Birleşik Devletleri tekelindedir ve bu domainlerin satışını Amerikan Hükümeti adına Educause yapmaktadır. Educause’den edu uzantılı bir domain almak için ise, Amerika Birleşik Devletleri tarafından tanınan bir eğitim kurumu olmanız gerekmektedir. Kısacası üniversiteniz olmadan edu uzantılı bir domain sahibi olmazsınız.

Sitenizi anahtar kelimelerinde daha iyi bir sıralamaya sokmak için canınızı dişinize takarak çalıştığınız Google; backlinlerin sayısı kadar nereden alındığına da dikkat etmektedir. Zira .com, .net veya diğer uzantılara sahip sıradan siteler, herkes tarafından açılabilmektedir. Fakat edu uzantılı bir sitenin sahibi olmanın tek yolu, üniversite sahibi olmaktır.

Daha kısa anlatmak gerekirse; kontrollü dağıtılan EDU ve GOV uzantılı sitelerden kaliteli backlinkalmak, Google gözünde kaliteli site olmak anlamına gelir. Bu sebeple edu backlink seo için vazgeçilmez bir unsurdur.S

Edu Backlink Alacağım Sitenin Yayın Dili Önemli midir?

BERT algoritmasının hayata geçmesi ile birlikte; backlink alınan sitelerin niteliği, linke tıklayan kişilerin gittiği sitede ne kadar süre kaldığı gibi detaylar önemli hale gelmiştir. Mesela, İngilizce yayın yapan bir sitede Türkçe dilinde yayın yapan bir sitenin linkine tıklanması; zannedildiği gibi sıralama yükselmesi sağlamayacaktır. İngilizce siteden Türkçe siteye ait linke tıklayarak giden kişi, Türkçe okuyamadığından dolayı, açılan sayfayı kısa sürede terk edecektir. Bu durum da Google gözünde “spam” olarak algılanıp, hızla sıralama kaybetmenize neden olacaktır.

Hangi siteden link alırsanız alın, yayın diline dikkat edin. Kaş yapayım derken göz çıkarmayın. Yazımızın devamında Türkçe uzantılı EDU siteleri ve bu sitelerden nasıl kaliteli edu backlink alabileceğinizi öğreneceksiniz.

Edu Backlink Aldığımda Google Sıralamalarım Olumlu Etkilenir mi?

Sıradan yüzlerce siteden backlink almaktansa, birkaç edu uzantılı siteden kaliteli backlink almak; sizi sıralamalarda rakiplerinizin önüne taşıyacaktır. Yazı içerisinde birkaç defa belirttiğimiz gibi edu domainler herkes tarafından satın alınamaz. Bu sebeple sıralamalarda oldukça önemlidirler.

Piyasanın önemli SEO danışmanları, seo stratejilerinde GOV ve EDU uzantılı backlink alımına fazlasıyla önem vermektedir. Rekabetin yüksek olduğu sektörlerde ilk sayfada yayınlanan sitelerin backlink aldığı yerlerin analizini yaparsanız, edu uzantılı backlinlerin ne kadar çok olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Türkçe Yayın Yapan Edu Siteler Hangileridir? Bu Sitelerde Nasıl Tanıtım Yazısı Yayınlarım?

En çok işe yarayacak cevapları, yazının son başlığına sakladık. Sürükleyici bir dizinin final sahnesi olarak düşünebilirsiniz. Yazımızı buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.

YKB WEB isimli teknoloji firması tarafından, Avustralya’nın World.edu kurumu ile imzalanan anlaşma neticesinde; turkey.world.edu ve tr.world.edu uzantılarında Türkçe dilinde yayın yapan edu bloglar oluşturuldu. Bu blogların kuruluş amacı; Türkiye’den yayın yapan web sitelerinin ve kurumların tanıtım yazılarını yayınlamak. Eğitim kurumlarına öncelik verilmesine rağmen, eğitim kurumu olmak gibi bir şart aranmamakta.

YKB WEB tarafından on yıllığına imzalanan anlaşmaya göre, YKB WEB yetkililerince kabul edilen sitelere ait tanıtım yazıları linkli olarak Türkçe Edu Site ve Türkçe Edu Blog uzantılı sitelerde yayınlanacak. Üstelik yazıların ve linklerin anlaşma süresi boyunca kaldırılmama garantisi bulunmakta.

Söz konusu iki sitede yazılacak tanıtım yazılarını YKB WEB ekibi ücretsiz olarak hazırlıyor. Ana domain işletmecisinin iki tanıtım yazısı için istediği ücret ise 30 Dolar + K.D.V. Doğru okudunuz. Neredeyse 210 Lira gibi bir paraya 2030 yılına kadar edu uzantılı sitede yayınlanacak linkli tanıtım yazısı sahibi olabiliyorsunuz. Elbette siteniz YKB WEB tarafından uygun görülürse.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir