Google Yerine Kullanabileceğiniz 10 Arama Motoru

İnternetin en büyük arama motoru olan Google, pazarın neredeyse yüzde 70’ine tek başına sahip durumda. Çin’de kullanılan Baidu, Rusya’da kullanılan Yandex, Amerika’da popüler Bing gibi arama motorları olsa da buna rağmen Google pazarın hala lideri konumunda. Kullanıcılar bazen bu tekelden kurtulmak, farklı arayışlara girmek istiyor. İşte bu nedenle sizlere Google’a alternatif arama motorları listesi oluşturdum.

İşte Google’a Alternatif 10 Arama Motoru

Listede gizlilik sunan, kendi algoritmasına sahip ve farklı özellikleri bulunan arama motorları bulunuyor.

1. Bing

Bing Arama Motoru
Bing Arama Motoru

Özellikle Amerika’da popüler olan Bing arama motoru, Ocak 2020 itibariyle Amerika’da pazar payının dörtte birini almayı başardı. Kimi uzmanlara göre Bing, Google’a göre belirli alanlarda daha iyi performans verebiliyor.

Bence, Bing resim arama GUI’si rakiplerinden üstün ve çok daha sezgisel olarak çalışıyor. Ayrıca tasarım olarakta hoşuma gittiğini söylesem yalan olmaz. Bing, görsellerdeki performansını video aramaya da taşıyor.

2. Yandex

Yandex Arama Motoru
Yandex Arama Motoru

Rusya merkezli Yandex, Rusya pazarının yaklaşık yüzde 50’sine sahip durumda. Rusya dışında Kazakistan, Türkiye, Ukrayna, Belarus gibi ülkelerde de kullanılıyor.

Kullanımı kolay olan bir arama motoru olmasının yanı sıra farklı kullanım paketleri sayesinde de kullanıcılara avantaj sağlıyor.

3. CC Search

CC Search Arama Motoru
CC Search Arama Motoru

CC Search telif hakkı içermeyen görsellerin aranmasında kullanılan bir arama motorudur.

CC Search’ün çalışma şekli basittir. Soundcloud, Wikimedia ve Flickr gibi platformlardan sonuçları alır ve Creative Commons malzemesi olarak etiketlenen sonuçları kullanıcıya gösterir.

4. Swisscows

Swisscows Arama Motoru
Swisscows Arama Motoru

Oldukça enteresan bir yapısı olan Swisscows, gizlilik sağlayan bir arama motorudur. Motto olarak ise asla veri toplamaktan, depolamaktan veya takip etmekten gurur duymak olarak açıklıyorlar.

Sistemin yapısını tam olarak bilmesem de öğrenebildiğim kadarıyla kullanıcının sorgusunun bağlamını belirlemek için yapay zeka kullanıyor..

5. DuckDuckGo

DuckDuckGo Arama Motoru
DuckDuckGo Arama Motoru

Kişisel bilgilerinizi toplamamayı ve saklamamayı taahhüt eden DuckDuckGo, gizlilik içerisinde çalışmanızı sağlıyor. Bu arama motoru farklılık arayanlar için güzel bir seçim.

6. StartPage

Startpage Arama Motoru
Startpage Arama Motoru

Google altyapısını kullanan Startpage, cookie tutmaması sayesinde kullanıcılar için iyi bir seçim oluyor. Bu arama motoru ayrıac bir URL oluşturucu, proxy hizmeti ve HTTPS desteği sağlıyor.

7. Search Encrypt

Search Encrypt Arama Motoru
Search Encrypt Arama Motoru

Search Encrypt, yaptığınız aramaların gizli kalmasını sağlayan bir şifrelemeye sahip. Güvenli Yuva Katmanı şifrelemesi ve AES-256 şifrelemesi içeren şifreleme yöntemlerinin bir birleşimini kullanarak sorgularınızı güven altına alıyor.

Ayrıca sistemde yer alan zaman aşımı özelliği ile yaptığınız aramalar bir süre sonra zaman aşımına giriyor ve gizliliğinizi korumaya devam ediyor.

8. Gibiru

Gibiru yetkililerine göre sistem üzerinde yapılan aramalar gizli olarak kalıyor. Şunu da eklemek gerek sistem Google algoritmasını değiştirerek çalışıyor.

Gibiru bilgisayarınıza izleme çerezleri yüklemediğinden, diğer arama motorlarına göre daha hızlı olduğunu iddaa edioyr.

9. Ekoru

Ekoru Arama Motoru
Ekoru Arama Motoru

Aylık gelirinin yüzde 60’ını ağaçlandırma ve iklim eylemlerine harcayan Ekoru, hayvan refahı ve korunmasına kadar birçok doğa yardımlaşmasında yer alıyor. Ayrıca her ay farklı bir doğa davasına destek olmayı hedefliyorlar.

Ekoru, veri merkezleri için yenilenebilir enerji kaynakları kullanıyor ve bu şekilde büyük bir tasarruf sağlıyor. Ayrıca sistem gizlilik sağlıyor.

10. Ecosia

Ecosia Arama Motoru
Ecosia Arama Motoru

Ecosia her arama sorgusunda bir fidan dikmeyi taahhüt ediyor. Daha doğrusunda arama sorgularından elde edilen her geliri fidan dikmek için kullanıyor. Sistemin 1 fidan dikmek için 45 arama sorgusuna ihtiyacı var. Sizde 1 fidan dikmek için bu arama motorunu tercih edebilirsiniz.

1 Yorum “Google Yerine Kullanabileceğiniz 10 Arama Motoru

  1. Tasarım olarak google arama motorundan çok çok iyi olan arama motorları olsa da, google kraldır 😀 Elinize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir