Meta Description Nasıl Yazılır?

Google tarafından bir web sitesinde aranan SEO kriterleri içerisinde yer alan hususlardan biri de meta description yani meta açıklamalardır.

SEO açısından meta tag yani meta etiketler oldukça önemlidir ve SEO kriterleri arasında content kısmında başlarda gelmektedir. Şimdi öncelikle meta description nedir bu sorunun cevabı verelim.

Meta Description Nedir?

Meta description ya da meta açıklaması, bir içeriği açıklayan ve o içeriğin HTML kısmına bir kod ile yerleştirilen metni en iyi kısa şekilde açıklayan paragraftır. Bu paragraf arama motorunda yapılan aramalarda site adresinizin altında aşağıdaki gibi görünecektir.

Arama Sonuçları Meta Açıklaması

Meta açıklamalar aynı zamanda sosyal mecralarda sitenizi paylaştığınızda da görünmektedir.

Sosyal Mecralar Meta Açıklama Kısmı

Meta Açıklamayı Nasıl Eklerim?

Meta açıklama eklemek aslında oldukça basit bir işlem. Eğer özel bir yazılım kullanıyorsanız muhtemelen yazılım panelinde vardır. Eğer yoksa sitenizin HTML bölümünde <head> </head> tagları arasına ekleyebilirsiniz.

Örnek:

<head>

<meta name = "description" content = "Açıklama buraya gelecek...">

</ head>

Eğer WordPress Kullanıyorsanız;

WordPress kullanıyorsanız dünyanın en basit şeyi meta description eklemek olsa gerek. Öyle ki All in One SEO veya Yoast SEO eklentisiyle bu işlemi çok kolay yapabiliyorsunuz. Altta gördüğünüz All in One SEO Pack eklentisinin meta kısmına ait bir görüntü.

Meta Description Nasıl Yazılmalıdır?

Meta Açıklaması Neden Önemlidir?

Meta açıklama, kullanıcıların yaptıkları arama sonuçlarını etkileyebilir. Bu nedenle bir içerik için yazılan metalar içeriği en açıklayıcı, çekici ve destekli şekilde yansıtmalıdır.

Meta Description Nasıl Yazılmalıdır?

Meta açıklamalar yazılırken bazı etmenleri göz önüne almalısınız. Bu etmenleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Anahtar Kelime Kullanımı: Web siteniz için en önemli adımlardan biri anahtar kelime kullanımıdır. Özellikle içeriklerinizde kullanacağınız doğru anahtar kelime kullanımı arama sonuçlarında size avantaj sağlayacaktır.
  • Açıklayıcı ve Özgün Açıklama Yazın: Yazdığınız meta açıklama yazınızı ve sitenizi en iyi şekilde açıklamalıdır. Ayrıca yine yazdığınız açıklama özgün olmalıdır.
  • Meta Açıklamayı Bir Reklam Olarak Düşünün: Meta açıklamaları mümkün olduğu kadarıyla ilgi çekici ve özel hale getirin. Bu sayede kullanıcıların dikkatini çekebilir ve kendi reklamınızı yapabilirsiniz.
  • Meta Description Uzunluğu: Meta açıklamalar birkaç ay öncesine kadar 160 karakter olarak yazılıyordu. Ancak Google yaptığı son güncelelme ile bu açıklamaları 320 karaktere çıkarırken Google arama sonuçlarında da 4 satıra çıkardı.
  • Meta Açıklamalar Her Sayfa İçin Farklı Olmalı: Yazdığınız meta açıklamalar her sayfa için farklı olarak yazılmalıdır. Bilindiği üzere duplicate açıklamalar Google tarafından cezalandırılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir