Nasıl Python öğrenebilirim? Python öğrenme kaynakları

Son dönemde en çok aldığım sorulardan biri “Nasıl Python öğrenebilirim?” oluyor. Ben de bu nedenle kendimde öğrendiğim yerli yabancı Python programlama dili kaynaklarını bir araya getirerek sizlere ulaştırmaya karar verdim.

Öncelikle şunu söylemeliyim. Paylaştığım kaynaklar arasında ücretli kurslarda bulunuyor. Listemde yer verdiğim ücretli kursların tamamı yüz binlerce öğrenci tarafından takip edilen, profesyonel kaynaklara aittir. Lafı daha fazla uzatmadan kaynaklara geçmek istiyorum.

Ücretsiz Python Eğitim Kaynakları

Ücretsiz Python eğitimlerinde video ve yazılı kaynakları sizinle paylaşacağım.

Video Kaynaklar

Bu kaynaklar Youtube üzerinde yer alıyor. 3 ile 7 saat süren kesintisiz eğitimlerde profesyonel hocalar, giriş seviyesinden ileri seviyeye kadar her türlü bilgiyi sunuyor. Benim de takip ettiğim kaynaklar şu şekilde:

1. Çalışmaya bu video ile başlayabilirsiniz. Freecodecamp.org bilindiği gibi birçok programlama dili için önemli bir kaynak. Genellikle ücretli eğitimler sunsalar da Youtube özelinde 4.5 saatlik bir ücretsiz Python eğitimleri bulunuyor. Oldukça açıklayıcı ve akıcı bir eğitim olduğunu söyleyebilirim.

2. Tam 6 saatlik bu eğitim bütün ihtiyacınızı karşılayabilir ve temel seviyede Python öğrenmenize yardımcı olabilir. Moshfegh Hamedani tarafından verilen bu eğitim ile ücretsiz bir şekilde tüm ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Üstelik Türkiye’den de yoğun talep olması nedeniyle video Türkçe altyazıyla karşımıza çıkıyor.

3. Tam 11 saatlik bir eğitim videosu. Muhteşem detaylar ve örnekler bulunuyor. Bu videoda sizlere oldukça yardımcı olacaktır.

4. Bu video ise proje alıştırmaları olarak ilerliyor. Freecodecamps tarafından oluşturulan videoda 12 farklı Python projesi için çalışmalar yapabilirsiniz.

Yazılı Kaynaklar

Genellikle yabancı blog sitelerinde geniş çaplı Python eğitimleri ile karşılaşıyoruz. Ancak öyle detaylar ve bilgiler veriliyor ki birçoğu bulunmaz kaftan 🙂

1. Programiz

Bu site farklı programlama dillerine ait tutorialler paylaşıyor. Benim de takip ettiğim kaynaklardan birisi. Siz de takip edebilirsiniz.

2. Python Docs

Python kendi sitesinde güzel bir döküman yer alıyor. Ancak biraz daha akademik bir dilde olduğu için anlaşılması ve detaylandırılması zor olabilir. İlk kaynaklardan biri olarak kullanılabilir. Ancak farklı kaynakları da incelemekte yarar var.

3. W3 Schools

Yine benim en sevdiğim kaynaklarından biri W3 Schools. Küçük örneklerle büyük problemlerinize çözüm üreten bir kaynak.

4. Google Python Class

Bildiğiniz gibi Python, Google tarafından desteklenen ve kullanılan bir programlama dili. Bu nedenle Google tarafından hazırlanan bir kaynağı bulunuyor. Faydalı bir kaynak olduğunu söyleyebilirim.

5. Jobtensor.com

Jobtensor, Python öğrenmek isteyen, kendini geliştirmek isteyen kişiler için güzel bir eğitim hazırlayan bir platform. Giriş ve ileri seviye için hem kod egzersizleri hem farklı örnekler ile imkan sunuyor. Yeni öğrenmeye başlayan kişiler bu siteyi de tercih edebilir. Tamamen ücretsizdir.

Ücretli Python Eğitim Kaynakları

Ücretli kaynakların büyük kısmı Udemy özelinde olsa farklı birkaç kaynak daha sunacağım.

1. Harvard Python Kursu

Harvard Üniversitesi destekli bu kurs farklı konularda eğitim veriyor. Ancak tamamı İngilizce olmakla birlikte biraz pahalı. İmkanınız varsa almanızı tavsiye ederim.

Kursa gitmek için tıklayın.

2. Mustafa Murat Coşkun: (40+ Saat) Python | Sıfırdan İleri Seviye Programlama (2020)

Bilinen programcılarında olan Mustafa Murat Coşkun, 40 saatlik bir genel Python kursu sunuyor. Oldukça uygun fiyatlı bu kurs, aynı zamanda benim ilk başlangıç kursum. Ayrıca Slack platformu üzerinden de bir sohbet grubu bulunuyor ve diğer kursiyerler ile birlikte fikir alışverişinde bulunabiliyorsunuz.

Kursa gitmek için tıklayın.

3. Python ile Sıfırdan İleri Seviye Python Programlama

Sadık Turan isimli eğitmen tarafından verilen bu kursta, temelden ileri düzeye kadar bilgilere erişebilirsiniz.

Kursa gitmek için tıklayın.

3 Yorum on “Nasıl Python öğrenebilirim? Python öğrenme kaynakları

  1. Python hakkında temel bir bilgim vardı. Sayenizde daha iyi kaynaklara sahip oldum. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.