Python ile Basit Bir Instagram Botu Yapımı

Herkese merhabalar. Bu yazımda sizlere Python ile İnstagram botu yapımı üzerine basit bir otomasyon sistemini anlatacağım. Bu sistem otomatik olarak hesabınıza giriş yapar ve size önerilen takip edilebilir kişiler kısmını takip eder. Onun dışında bir işlevi yoktur.

Python İnstagram Botu ile Neler Yapılabilir?

Sizlere göstereceğim İnstagram botu tek işlevlidir. Hastag ziyareti, beğeni gibi işlevlere sahip değildir. Paylaşacağım kodları sizlerde geliştirebilirsiniz.

Python İnstagram Bot Yapımı

Şimdi botumuzun yapımına geçebiliriz.

İlk yapmamız gereken gerekli kütüphaneleri import etmek olacak. Yapmanız gereken ilk işlem Chromedriver.exe dosyasını indirmek olacak. Bunun için tıklayınız. Unutmadan eklemem gerekirse Chrome sürümünüz ile Chromedriver sürümünüz aynı olmalı.

from selenium import webdriver
from time import sleep

Burada selenium yaptığımız işlemi otomatikleştirmeye yarayacak. Sleep-time kütüphanesi ise işlemler arasına süre koymamızı sağlayacak.

Şimdi ise indirdiğimiz chromedriver dosyasını tanıtalım.

driver=webdriver.Chrome(executable_path="/usr/local/bin/chromedriver")

Burada dikkat etmeniz gereken “/usr/local/bin/chromedriver” kısmı Windows kullanıcılarında farklı olacaktır ve sonuna .exe gelecektir. Direkt olarak uygulama yolunu göstermelisiniz.

Artık botumuzun yapımına geçebiliriz.

Python İnstagram Botu Otomatik Giriş
Python İnstagram Botu Otomatik Giriş

driver.get("https://instagram.com")
sleep(4)

Burada instagram.com adresine gitmek istediğimizi belirttik ve sonraki aşamaya geçmesi için 4 saniyelik bir zaman tanıdık. Artık giriş yapmaya hazırız.


#giriş bilgileri
driver.find_element_by_xpath("//input[@name='username']")\
.send_keys("sizin-kullanıcı-adınız")
driver.find_element_by_xpath("//input[@name='password']")\
.send_keys("sizin-sifreniz.")
driver.find_element_by_xpath("//button[@type='submit']")\
.click()
sleep(3)

Giriş işlemleri için Xpath kullanıyorum. Send_keys fonksiyonu ile de bir üst kısımda çağırılmasını sağlıyorum. Botu kullanırken “sizin-kullanıcı-adınız” ve “sizin-sifreniz” kısmını değiştirmeyi unutmayınız. İlk siteye girişte 4 saniyelik bir bekleme süresi tanımlamıştık. Burada ise 3 saniyelik bir bekleme süresi tanımladık.

Buraya kadar her şey yolunda. İnstagram’a otomatik olarak giriş yapabilir durumdasınız. Ancak giriş yaptığınızda size “şifrenizi kaydetmek ister misiniz” diye soracak. Bu kısmı da otomatik olarak geçmemiz gerekiyor.

Python İnstagram Botu Şifre Kayıt İptali
Python İnstagram Botu Şifre Kayıt İptali

#sifrekayitiptali
driver.find_element_by_xpath("/html/body/div[1]/section/main/div/div/div/div/button")\
.click()
sleep(2)

Yine burada Xpath’lerden faydalanıyoruz ve şifre kayıt iptali sağlıyoruz.

Şifre kayıt sorusundan sonra karşımıza bildirim uyarısı çıkacak. Bunu da yine Xpath’lerden faydalanarak aşağıdaki kod ile geçebiliriz.


#bildirimiptali
driver.find_element_by_xpath("/html/body/div[1]/section/main/section/div[3]/div[2]/div[1]/a/div")\
.click()
sleep(2)

Artık takip işlemine başlayabiliriz.

Python İnstagram Botu Takip İşlemi
Python İnstagram Botu Takip İşlemi

for i in range(3):
for i in range(10):
driver.find_element_by_xpath("//button[text()='Takip Et']")\
.click()
sleep(2)
driver.refresh()

Ben bunun için for döngüsünü kullandım. Her 10 takipte bir sayfayı yenilemesini ve 2 saniye beklemesini istedim. Siz bu süreyi uzatıp kısaltabilirsiniz. Ya da 10 yerine farklı sayılar kullanabilirsiniz.

Github

5 Yorum on “Python ile Basit Bir Instagram Botu Yapımı

  1. Anlatım herkesin anlayabileceği bir şekilde yapılmış, yapabilmek için yazılım geçmişine kesinlikle ihtiyaç yok, ben en çok bilgilerin “.csv” türevinden bir dosyadan nasıl çekilebileceğini merak ediyorum. Botlar hakkında yeni paylaşımlarınızı da bekliyorum. Teşekkürler kolay gelsin.

    1. Kesinlikle.. Mümkün olduğunca herkesin anlayabileceği bir şekilde hazırlamaya çalışıyorum. İş yoğunluğu nedeniyle bir süredir ara vermiştim. İlk fırsatta devam edeceğim. Teşekkürler.

  2. abi selam “ModuleNotFoundError: No module named ‘selenium'” adında bir sorun alıyorum sorunu anlayamadım bi yardım edersen sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.