Python ile Kendi SEO Araçlarınızı İnşa Edin

SEO çalışmaları sırasında uzmanlar farklı araçlardan ve otomasyonlardan faydalanır. En çok kullanılan, süreci hızlandıran araçlardan biri Excel ve Google Sheet oluyor. Ancak onunda yapabilecekleri oldukça sınırlı ve bu sınırları farklı şeylerle aşmak gerekiyor. İşte bu noktada benimde günlük işlerimde sıklıkla kullandığım Python devreye giriyor. Geçmiş paylaşımlarımdan farklı çalışmalarımı görebilirsiniz.

Bugün ise sizlere SEO-Python ilişkisini kullanarak küçük kod parçacıkları paylaşacağım.

Meta Kodlarını Çekme

SEO’nun temel yapı taşlarından olan meta tagleri Python ile kolay bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Python Meta Tag Checker
Python Meta Tag Checker

Github

404 Checker

Sitenizde yer alan hata kodlarını çok kısa bir sürede kontrol etmek istemez misiniz? Bunun için sitemap üzerinden kontrol yapan 4 hücrelik kodu Github linkinde bulabilirsiniz.

404 Checker Python
404 Checker Python

Github

Google Trendler

Yine en çok kullandığım programların başında Google Trendler geliyor. Çok küçük bir yapıya sahip olmasına rağmen geniş kullanım seçeneği sunan bu kütüphane ile Google Trendler web sitesi üzerinde görüntülediğinizden daha fazla detay görebilirsiniz.

Google Trendler - Python
Google Trendler – Python

Github

Sitedeki Linkleri Çekme

Sitedeki linkleri çıkarmak için kullandığım 5-6 satırlık bir Python kodu da bulunuyor. Girdiğiniz adresteki “a href” etiketine sahip linkleri almanızı sağlar.

Sitedeki Linkleri Çıkarma - Python
Sitedeki Linkleri Çıkarma – Python

Github

Resim Linkleri ve Alt Etiketler

Yine en çok kullandığım kodlardan biri de sitedeki resimlerin linklerini ve alt etiketlerini çektiğim kodlar. 5-6 satırdan oluşan bu kod ile sitedeki resimlerin detaylarını alabilirsiniz.

Sitedeki Resimlerin Linklerini ve Alt Etiketlerini Çekme - Python
Sitedeki Resimlerin Linklerini ve Alt Etiketlerini Çekme – Python

Github

People Also Ask

Bilindiği gibi Google çok uzun zamandır SERP’te yapılan aramalarda People Also Ask yani İnsanlar Bunları da Sordu şeklinde öneriler sunuyor. Yani alakalı sorguları sıralamaların arasında gösteriyor ve sitelere yönlendiriyor. İşte bu işlemi Python kütüphanesi People Also Ask ile kolay bir şekilde çekebilirsiniz. Tabi ilgili aramada bu öneriler yoksa sonuç olarak boş dönecektir.

Not: Sadece kütüphaneyi kullanarak basit şekilde işlem yapmanızı sağlar. Selenium kullanarak CSV’ye sonuçları yazdıran daha gelişme programları Github üzerinde bulabilirsiniz.

People Also Ask - Python
People Also Ask – Python

Github

Yukarıda vermiş olduğum kodlar-programlar tek başına küçük görünebilir. Ancak gün içerisinde birçok işinizi çözecektir. Ayrıca hepsini bir araya getirerek tek bir araç inşa edebilir ve bunu analizlerde kullanabilirsiniz.

Yazıyı imkan buldukça güncelleyeğim. 

2 Yorum on “Python ile Kendi SEO Araçlarınızı İnşa Edin

  1. Aradığım konuyu buldum ama bir video yapılsa çok daha etkili olur sanırım bununla ilgili detaylı bir video bulamadım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.