SEO’cular Dikkat! Google Ekim Ayında Çıldırdı!

Başlık baya ilginç olmuş demi. Bence de öyle olmuş ama başka nasıl başlık atabilirim bilmedim. Ama haklıyım. Bizim Google amca Ekim ayında tabiri caizse iyice cozuttu yani. Google Algoritma Güncellemeleri resmi olmasa bile takip edilebiliyor ve birçok açıdan güncellemelerden haberdar olabiliyoruz. Google bugüne kadar Ekim ayında tam 7 güncelleme gerçekleştirdi.

Özellikle bugün yoğun derecede bir güncelleme söz konusu. Tüm sensörler kırmızıya döndü ve etkileri ne olacak şu anda bilemiyoruz. Tüm kategorilerde güncellemeler etkisini göstermekle birlikte haber ve spor kategorilerinde yer alan sitelerde olağanüstü hareketlilik mevcut.

Etkileri Yarın Belli Olur!

Google Algoritma Güncellemeleri

Yukarıdaki resimde Semrush Sensör sitesinin tüm kategoriler için verdiği güncelleme değeri yer alıyor. Bugün sensörü açtığımda şok oldum. Çünkü her yer kırmızıydı. Birkaç kategori dışında güncelleme görünüyordu. Alttaki resimde ise Algoroo sitesinin verilerini ekliyorum. Ekim ayında tam 7 güncelleme görünüyor. Bugünkü güncelleme en yüksek değere sahip durumda.

Google Ekim Ayı Güncellemeleri

Altta eklediğim resimde ise kategorilere göre güncelleme oranlarını görebilirsiniz.

Semrush Sensör Güncelleme Verileri

Şimdi alt kısımda sizlere dünyaca ünlü bir SEO sitesinden bugünkü güncellemeler ile ilgili verileri aktarıyorum.

Not sure what’s wrong today but I am not able to rank one of my new articles, I have several articles on that news topic and in past they ranked on first page in just 2-3 hours after publishing. Its been 17 hours since I published the 700 words article and I cannot see it anywhere! All old articles.

We are seeing quite wild swings across all sites. I know there are quite a lot of these predictions around here these days, and yes i do appreciate that updates are happening almost all the time (thank you very much) but this does look like some sort of “larger than a normal day” type update.

I am seeing some huge SERP fluctuations today for Google UK. For all of the many brand keywords which I used to rank top 10 for I am now pushed to 2nd or 3rd page.

Kısaca açıklamak gerekirse ilk paragraftaki kişi normalde 1-2 saat içerisinde index aldığını söylüyor. Fakat son yayınladığı yazının 17 saattir Google’da görünmedğinden bahsediyor.

İkinci paragraftaki kişi ise bugünkü güncellemenin normal standart güncellemelerden farklı olduğunu ve birçok kişinin bundan etkilendiğinden bahsetmiş.

Son kişi ise ilk sayfada yer aldığı birçok makalede şu anda 3. sayfaya kadar gittiğinden bahsediyor. Sanırım en doğru sonuçları yarın Google Analytics verilerine göre alabiliriz.

3 Yorum on “SEO’cular Dikkat! Google Ekim Ayında Çıldırdı!

  1. Bende bu google’ın çıldırmalarını anlayamıyorum ya. Bloggerda da izleyiciler kısmı falan bozuldu, blogger sıkıntılı şu aralar.

  2. haber ve spor her zaman haraketli zaten. isviçre hariç diğer ülkelerde sıkıntılar olduğu için genelde google a da yansıyor anlık değişimler olunca bir çok haber sayfasında içerik girilince google afallıyor.

  3. 1 yıldır Google da böyle sıkıntılar belirgin bir şekilde ortaya çıkmıştı,ama anlam vermek zor zaten ortada bir dalgalanma var. Aslında bunu yapması da doğru bir karar baktığınız zaman 1.sayfalarda bulunan sitelerin bir içi boş ve hacklinkle kasılıp gelinmiştir. Sitenin içeriğine ve sürekli aktif bir şekilde paylaşım yapıyorsan Google seni ödüllendirecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir