WordPress Site Hızını Artırma Yolları

Google tarafından en çok değer verilen SEO kriterlerinden biri de site hızıdır. Bir site ne kadar hızlı açılırsa o kadar avantajlıdır. Ayrıca site hızı kullanıcılar açısından da önemli bir kriterdir. Çünkü siz de bilirsiniz ki kullanıcı bir sitenin hızlı açılmasını ister. Hızlı açılmayan hele ki çok yavaş açılan siteleri daha açılmadan kapatabilir. Bu da hem ziyaretçi kaybetmenize hem de sitenizin hemen çıkma oranı düşmesine sebep olacaktır.

WordPress sitenin hızını artırmak bir yandan oldukça basit fakat bir o kadar da zordur. Zorluktan kastımız şudur, sürekli analiz etmeniz gerekir. Çünkü siz yazı girdikçe anasayfanız değişir, yeni resimler eklenir, sayfa boyutu büyüyebilir ve bunu belli aralıklar ile analiz etmeniz gerekir. Bu sayede sitenizin hızını sabit tutabilirsiniz.

WordPress Site Hızı Artırmak

Wordpress Altyapısı Kullanan Siteler

WordPress, şu anda dünyada en çok kullanılan CMS sistemlerin başında gelmektedir. Öyle ki şu anda WordPress altyapısı kullanan siteler dünyada yaklaşık %30 oranda diyebiliriz. Yani neredeyse her 3 siteden 1’i WordPress tercih ediyor. Ayrıca gerek eklenti desteği, gerek tema desteği gibi unsurlarda kullanımını yaygınlaştırıyor. Peki yavaş olan WordPress siteleri nasıl hızlandırabiliriz?

Bir web sitenin hızlı çalışması birkaç unsura bağlıdır. Sistemin kodlaması, eğer hazır sistem ise kullandığı eklentiler, kullanılan resimlerin kalitesi, sunucu durumu gibi birçok unsur devreye girmektedir. Şimdi WordPress sitelerin hızlarını etkileyen faktörler nelerdir görelim ve WordPress sitelerin hızını artırma yolları nelerdir bakalım.

Site hızını etkileyen faktörler;

  • Sunucu kaynaklı faktörler,
  • Kodlama yapısı kaynaklı faktörler,
  • İmaj dosyaları kaynaklı faktörler,
  • Dış kaynaklı istekler.

Sunucu Kaynaklı Faktörler

Sunucu Tepki Süresi

Bir sitenin kullandığı sunucu, o sitenin hızına etkisi oldukça yüksektir. Bu nedenle Türkiye kaynaklı sunucuların ping süresi ülkemizde daha etkilidir. Siz de biliyorsunuz ki 1 ms bile sitenin hızını etkileyebilmektedir. Bu nedenle sunucunuzu belirli firmalardan, güvenilir firmalardan seçmelisiniz. Ayrıca sunucunuzda GZİP eklentisi bulunuyorsa bunu da aktifleştirmeniz işinize yarayacaktır.

Kodlama Yapısı Kaynaklı Faktörler

Kodlama Yapısı Kaynaklı Faktörler

Bir sitenin kodlama yapısı ne kadar basitse, ne kadar gereksiz kod kullanımından kaçınılmışsa sitenin üzerinden yük o kadar azalır. Bu nedenle sitenin kodlama yapısı önemlidir. Siteye ait CSS ve JS dosyalarını tek bir dosya üzerinden çağırın. Minify yapısıyla CSS ve JS dosyalarınızı küçültün. Ayrıca Javascript dosyalarını HTML kodlarında üst kısım yerine body kısmının kapanış etiketinden hemen öncesine yerleştirin.

İmaj dosyaları kaynaklı faktörler

İmaj dosyaları kaynaklı faktörler

İmaj dosyalarının bir web site üzerindeki yükü oldukça fazladır. Resimlerin kaliteli olması SEO açısından oldukça önemlidir. Fakat resimlerin hızlı yüklenmesi, uzantısı gibi ayrıntılar önemlidir. Sitenize geometrik şekilleri .svg formatı ile, fotoğraflar ve ekran görüntüleri için .jpg formatı ile ve yüksek kaliteli görselleri ve transparan görseller için .png uzantısını tercih etmeniz sizin için avantaj olacaktır. İmkanınız varsa CDN kullanmanız avantajınıza olacaktır.

Dış Kaynaklı İstekler

Tarayıcı ön bellekleme

Sitenizde yer alan özellikle görselleri başka sitelerin kullanmasına olanak vermeyin. Gerekli ayarlamalar ile bu özelliği devre dışı bırakarak başka sitelerin sunucunuzu meşgul etmesinin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca tarayıcı ön bellekleme özelliğini kullanarak sitenizi ikinci kez ziyarete gelen kullanıcıların cacheleme özelliklerini aktif edebilirsiniz. Gereksiz HTTP isteklerini kaldırın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir